BODRUM

yokuş başına geldiğinde
Bodrum’u göreceksin
sanma ki sen
geldiğin gibi gideceksin
senden öncekiler de böyleydiler...
akillarini hep Bodrum’da bırakıp gittiler...

Cevat Şakir KABAAĞAÇLI

Bodrum sadece deniz, güneş ve renkli gecelerden ibaret değildir. Toplumların binlerce yıl boyunca yerleşik olarak yaşadıkları Bodrum, günümüzde gösterdiğinden daha zengin bir geçmişe sahiptir. Birçok büyük uygarlığın ve tarihsel olayın merkezinde ya da yakınında rol alması sebebiyle de tarih araştırmalarında da hep özel bir yeri olmuştur.

Bodrum hakkındaki tüm bilgileri tek bir kaynaktan edinmek ve özetleyerek aktarmak çok zordur. Ancak M.Ö.5.yy’da yaşamış, Halikarnas doğumlu ve ‘tarihin babası’ olarak anılan Heredot’dan günümüze kalan bilgiler geçmişe ışık tutmaktadır.

“Başka yerde nur içinde yatılacağına burada nur yaşanır” diyen, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı anlamak için kelimeler yetersiz kalır. Bodrum, yaşandıkça bir parçanız haline gelmesiyle nam salmıştır. Öyle ki, Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' dediği Bodrum, önceki adıyla Halikarnassos, tarih boyunca paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer olmuştur. 

Doğu ve Batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve kıyılarına dizilmiş, duvarlarında begonvillerin menevişlendiği bembeyaz evleri, kümbetleri, denize inen daracık sokakları, namı ülke dışına çıkmış ahşap yatları ve tersaneleriyle gözde bir beldedir. 

"Türkiye'nin hiçbir tatil beldesi Bodrum kadar kadar farklı ve sıra dışı bir imaja sahip değildir. Herkes farklı anlatır Bodrum’u, herkesin Bodrum’u kendinedir. "Eskiden evler, savaş ve savunma için yüksek yamaçlara kondurulurdu. Bunlara ev değil "kule" denirdi. Ama deniz özlemiyle, maviye imrenişten ötürü yerlerinde duramayarak, çam kokan nalınlarıyla, tıngır mıngır yokuş aşağı seğirtmişler; iki koyun gıcır gıcır çakılları boyunca dizilmişler. Arkada kalanlar ayak uçlarına kalkarak kız kardeşlerinin omuzları üzerinden denize bakakalmışlar. Kimi cesur evler de denize dalıp kayık olmuşlar ve dalgalar üzerinde oynaya güle, karadaki pısırık kız kardeşleriyle alay etmişler. İşte bundan dolayı kayıklarla evlerin, bir de mandalin bahçelerinin sıkı fıkı akrabalığı vardır. Denizde gidip gelmekten usanan kayıklar ya ev ya da mandalin bahçesi olurlar." Mesela bu, Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’u… “Kasabalı insanlar, beyaz badanalı evler, dükkânlar, denizinin her hali, beyaz köpüklü dalgalar, sersemletici rüzgâr, körleştiren parlak güneş, kale, tatilciler, deniz havluları, hasır şapkalar, sıcak, koylar, yeniden deniz, biraz daha rüzgar, güneş, dar sokaklar, pembe çiçekler, tekneler ve yine deniz...” Bunlar da ünlü romancı Selim İleri’nin Bodrum’unun olmazsa olmazları…

Halikarnas Balıkçısı’nın ve onun Bodrum'a sevdalandırdığı aydınlarımızın Bodrum'u mesken tutup yılın büyük bölümünü ya da tümünü Bodrum’da geçiren sanatçı ve aydınlarımızın da bu ünde büyük payları vardır. Selim İleri'nin, Vedat Türkali'nin ve daha nice yazarımızın romanları, hikâyeleri vardır Bodrum'da geçen. Mazhar-Fuat-Özkan nasıl anlatacağını, nereden başlayacağını bilemez konu Bodrum olunca. Ünü gittikçe artan, ünü arttıkça kalabalığı da artan Bodrum'da bir şairimize, yazarımıza ya da ressamımıza rastlarsınız mutlaka bir yerlerde. Edebiyat öğretmeninizden, çocukluk arkadaşınıza kadar uzanır bu karşılaşmalar. Tesadüf sanırsınız, oysa değildir, herkesin yolu geçer Bodrum’dan… Bodrum kavuşmadır…

Sadece bireyler değildir elbette Bodrum’u bu kadar ünlü kılan…  Bodrum'un denize sevdalı süngercileri, dalgalara sevdalı kaptanları, balıkçıları, beyaz badanalı, mavi pancurlu evleri, evlerin duvarlarına tırmanmış fuşya begonvilleri, çevresindeki pırıl pırıl koyları ve en çok da gündoğumuna doğru uzayıp giden geceleridir Bodrum'u Bodrum yapan. 

Salı günleri kurulan, giysi, kumaş ve hediyelik eşya pazarı kadar, Perşembe ve Cuma günleri kurulan meyve-sebze pazarı da yerli yabancı herkesin ilgisini çekmektedir.

Günümüzde Bodrum, yalnızca bir tatil yöresinden beklenen tüm unsurları bünyesinde toplamakla kalmamış, kültür, sağlık ve sosyla alanlarda da tüm gereksinimlerin karşılanabildiği, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir ilçe haline gelmiştir.

Öncesini de bilmek isteyenler için…

BODRUM’un KRONOLOJİK TARİHİ

MİLATTAN ÖNCE

MÖ3000                  4000 Peynir Çiçeği Mağarası’nda Erken Tunç Çağı izleri (Gündoğan).
MÖ1200                  Truva Savaşı’nda Karyalılar’dan söz edilir.
MÖ1100                  Bodrumlu büyük tarihçi Herodot, Dorlar’ın göçünden söz eder.
MÖ700                    Karyalılar’ın Lydialılarla akrabalıkları kayıtlara geçer.
MÖ600                    Gölköylü coğrafyacı Syklaks, Anadolu’nun haritasını çizmekle görevlendirilmiştir.
MÖ546                    Pers istilası.
MÖ484                    Tarihin babası Herodot Halikarnassos’ta doğar.
MÖ480                    Salamis Deniz Savaşı, I. Artemisia savaştaki becerisiyle ünlü Amazon Kraliçesi’ni hatırlatır.
MÖ387                    Hekatomnos ilk Karya satrapı ilan edilir.(3 erkek; Mausolos, İdrieus, Piksodaros ve iki kız; II.Artemisia ve Ada çocuklarıdır).
MÖ377                    Hekatomnos ölür ve Mausolos satrap olur.
MÖ367                    Mausolos yönetim merkezini Milas’tan Halikarnassos’a taşır ve zengin yapılarla zenginleştirir.
MÖ364-360              Halikarnassos surları ve Myndos Kapısı inşa edilir.
MÖ357                    25.000 kilometre karelik bir alanı kapsayan Karya, bölgesinin en önemli gücüdür.
MÖ353                    Mausolos ölür yerine karısı II.Artemisia geçer. Sonradan,Dünya'nın 7.harikasından biri kabul edilen Mausoleum’un inşaatını bitirilir
MÖ351                    II. Artemisia ölünce yerine kızkardeşiyle evli olan aynı zamanda erkek kardeşi Idrieus geçer.
MÖ344                    Idrieus ölür ve yerine karısı Ada geçer.
MÖ340                    En küçük kardeş Piksodaros, Kraliçe Ada’yı Alinda’ya sürerek yönetime el koyar.
MÖ334                    Makedonyalı İskender Persleri yenerek Adadolu’yu işgal etmeye başlamıştır. Sonbahar aylarında Halikarnassos önlerine ulaşır.
MÖ326                    Kraliçe Ada iskender’in yardımıyla yönetime geri döner.
MÖ313                    Tek Gözlü” lakaplı Antigonos bölgenin hakimi olur. Antigonos Monophitelmos, İskender’in komutanlarından biridir.
MÖ281                    Halikarnassos Ptolemaioslar yönetimindeki Mısır Krallığı’na yılda bir Tirireme’yi (savaş gemisi) vergi verir.
MÖ201                    Makedonya kralı Philippos V. kısa bir süre için şehri işgal eder.
MÖ197-196              Suriye kralı Antiokhos III. Şehri ele geçirmek ister ama başaramaz.
MÖ129                    Roma’nın Asya eyaletine bağlı küçük bir şehirdir. Apameia barışından sonra Bergama krallığı, hiç orluk göstermeden yönetimi                                      Romalılar'a bırakır. Bundan dolayı M.Ö 129 da Halikarnassos Romanın Asia eyaletine bağlanır.
MÖ80                      Korsan Verres’in saldırısına hedef olur.
MÖ60                      Fakir ve bakımsız bir şehir olarak görülmektedir.
MÖ48                      Sezar’ın katilleri Brutus ve Cassius, Halikarnassos yakınlarındaki Myndos’u karargah olarak kullanırlar. Mars tapınağı gibi bazı                                    tapınaklar bu dönemde inşa edilir

MİLATTAN SONRA

26                          Roma’ya giden Halikarnassos heyeti, İmparator Tiberius için yapılacak tapınağın kendi şehirlerinde inşa edilmesini isterler.                                           Halikarnassos’da 1200 yıl deprem olmadığını iddia ederler, Roma’yı ikna edebilmek için
27                          Karya özgür bırakılır.
290                        Karya, bir Roma eyaleti olur ve Diokletianus tarafından yönetilir.
395                        Bizans yönetimi.
400                        Hıristiyanlığın resmen kabulünden sonra Afrodisias Metropolitliğine bağlı bir piskoposluk merkezi olur.
600                        Türkler’in eline geçer.
1096-99                  Haçlı Seferleri döneminde bölgeye Bizans hakimdir.
1304                      Mausoleum  depremde yıkılır.
1402                      Osmanlı yönetimi, bir kale inşa etmek isteyen Saint Jean Şövalyeleri’ne Halikarnassos’u verir.
1406-1407              Saint Jean Şovalyeleri kalenin yapımına başlarlar.
1523                      Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u fethi ile Osmanlı İmparatorluğu’na katılır.
1770                      Rus Donanması tarafından bombalanır.
1775                      Osmanlı Tersanesi Halikarnassos Limanı’nda kurulur.
1824                      Yunan isyanı sırasında Osmanlılar tarafından üs olarak kullanılır.
1882                      Tersanenin surları genişletilir.
1895                      Bodrum Kalesi hapisane olarak kullanılmaktadır.
1915                      Fransız Dupleix zırhlısı Bodrum’u bombalayarak asker çıkarmak ister ama direnişle karşılaşır.
1919                      Türkiye I. Dünya Savaşı’ında yenilince bölge İtalyanlar tarafından işgal edilir.
1921                      İtalyan işgali kalkar.
1923                      Cumhuriyet dönemi.
1925                      Cevat Şakir (Halikarnas Balıkçısı) Bodrum’a sürgüne yollanır.
1964                      Bodrum Kalesi içinde Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi açılır.
1966-77                 Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olduğu bilinen Mausoleum’un bir kısmı ortaya çıkarılır.
1989                      Bir temel kazısında bulunan mezardaki eşyaların ve iskeletin Kraliçe Ada’ya ait olduğuna dair güçlü delillere ulaşılır.